2008-2009

Üniversitelerde Sinema Kulüpleri Kurulmasına Destek Projesi

Mart 2008 - Mart 2009
Diyarbakır, Kars, Çanakkale

Anadolu Kültür'ün diğer çalışmaları vesilesiyle yakından ilişki kurmuş olduğu Diyarbakır, Kars ve Çanakkale'deki üniversitelerde, sinema kulüplerinin işlerliğinin artırılmasına veya yeni kulüpler kurulmasına destek olacak beş atölye düzenlendi. Proje bileşeni Altyazı Sinema Dergisi ekibi tarafından belirlenen içeriklerle, her kulübün ihtiyacı ve taleplerine göre özel tasarlanan atölyelerde, bir sinema kulübünün nasıl kurulup hangi çalışmaları yapabileceğinden film analizine, dünya, Avrupa ve Türkiye sinema tarihinden film eleştirisine kadar pek çok konu ele alındı.

Proje kapsamında, her kulübe Altyazı ekibi tarafından belirlenen sinema kitapları ve dünya sinemasının seçkin örneklerinin DVD'leri verildi. İstanbul'da gerçekleştirilen bazı film etkinliklerinin takibi ve bu deneyimin diğer kulüp üyeleriyle paylaşılmasının kulüplerin gelişimi açısından çok faydalı olacağı inancıyla, her şehirden iki katılımcı, Şubat 2009'da gerçekleştirilen !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'ne davet edildi. Katılımcılar 18-21 Şubat 2009'da festivaldeki atölye çalışmalarına katılıp filmlerden bir seçki seyretti. Yapılan toplantılarda da, kulüplerle, ileriye dönük olası çalışmalar tartışıldı. Öğrenciler aynı zamanda, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'ni ziyaret ettiler.

Üniversitelerde Sinema Kulüpleri Kurulmasına Destek projesi, Altyazı Sinema Dergisi ile !f İstanbul ortaklığında, Heinrich Böll Stiftung Derneği ve British Council’ın desteğiyle gerçekleşti.