'Satranç, Saklambaç ve İnat: Zor Zamanlarda Sivil Toplum' raporu yayında

2019 yılı boyunca “Türkiye’de Sivil Toplumun Dönüşümü” başlığıyla yürüttüğümüz araştırmanın sonuç raporu erişime açıldı. Salgına karşı alınan önlemler ve kısıtlamalar uyarınca şu an bir tanıtım toplantısı düzenleyemiyoruz ancak yakın bir gelecekte sağlıklı günlerde biraraya gelip raporu tartışmayı umuyoruz. 

Satranç, Saklambaç ve İnat: Zor Zamanlarda Sivil Toplum
Yazarlar: Özlem Kaya – Pınar Öğünç
Mart 2020, Anadolu Kültür

Son dönemde dünyanın farklı coğrafyalarında sivil toplum örgütleri türlü zorluklarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Hak mücadelesi yürütenler hakkında soruşturmalar başlatılıyor, karalama ve hedef gösterme kampanyaları yürütülüyor, kimileri tutuklanıp hapsediliyor, dernekler mali ve hukuki denetim kıskacına alınıyor, eylemlerine izin verilmiyor, kapatılıyor, polis şiddetiyle karşılaşıyor.

Özellikle 2015 sonrasının siyasi iklimi, Türkiye’nin bu küresel eğilimi çok daha ağır yaşamasına yol açtı. İçinden geçtiğimiz bu dönemin sivil toplum aktörleri tarafından nasıl yaşandığını anlamak ve hızlı değişen politik gündemin içinde erimeden kaydetmek arzusuyla bu araştırmayı yürüttük. 

Özneleri tarafından dile getirilen bu tecrübelerin gelecek için yol gösterici olabileceği inancı ve ümidiyle Satranç, Saklambaç ve İnat: Zor Zamanlarda Sivil Toplum raporunu sizlerle paylaşıyoruz.