Sergi: 'Yukarıda sis aşağıda toz bulutu'

Yukarıda sis aşağıda toz bulutu Anadolu Kültür yürütücülüğünde, görsel sanatçılar Golnar Tabibzadeh ve Merve Ünsal küratörlüğünde gerçekleştirilen süreç odaklı bir proje.

Sanatçıların fikirlerini paylaşabileceği ve yeni iletişim ağları oluşturabileceği bir ortam yaratmak amacıyla başlayan Yukarıda sis aşağıda toz bulutu, yöntem olarak işbirliğine odaklandı. İstanbul, Tahran ve Berlin'den 15 katılımcı İstanbul’da bir araya gelerek coğrafi koordinatların kırılgan koşullarında iş birliği içinde çalışmanın ne demek olduğunu müzakere etmeye başladı ve ardından Depo’nun iki katına yayılan bir sergi ortaya çıktı.

Bu süreç odaklı çalışmanın çıkış noktası birlikte iyileşme potansiyelleri. Araziyi beden olarak düşünürken yeri ve toprağı bedenin bir uzantısı olarak, bedeni de dahil eden bir şekilde hayal eden sanatçılar, mekânsal ve zamansal yapılandırmalarla ve bu yapılandırmaların dışında çalışmayı önemsediler.

Depo, 31 Ocak - 14 Mart tarihleri arasında bu sürecin kayıt, kalıntı ve yapılarına ev sahipliği yaptı.

Sanatçılar: Sara Abri, Hedieh Ahmadi, Serminaz Barseghian, Şafak Çatalbaş, Didem Erbaş, Forough Fami, Ece Gökalp, Gözde İlkin, Ayfer Karabıyık, Gelareh Kiazand, Neda Razavipour, Setareh Shahbazi, Golnar Tabibzadeh, Merve Ünsal, Derya Yıldız
Sanat yazarı Erman Ata Uncu, sergi üzerine “Ayakları yere basmadan seyahat” başlıklı bir metin kaleme aldı.
(Fotograflar: Kayhan Kaygusuz)