Söyleşi ve Forum: Kriz Dönemlerinde Çocuk Çalışmaları ve Sanat

Mayıs ayında yayınladığımız “Taş, Kâğıt, Makas: Çatışma Dönemlerinde Çocuklara Yönelik Psikososyal Destekte Sanatın Rolü” raporunu güncel konularla birlikte konuşuyoruz.

Kanuşmacılar: Ceylan Akgün, Ebru Ergin, Ezgi Koman
Moderatör: Ayşegül Doğan
Tarih: 4 Aralık 2021 Cumartesi, 17:30-19:30*

Batman, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Van’da sivil toplum örgütleri, sanat kuruluşları ve kamu kurumu temsilcilerinin yanı sıra, çok sayıda eğitimci ve aktivistle yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan “Taş, Kâğıt, Makas”, 2015-2020 yılları arasında yaşanan çatışmalı süreçlerin çocuklar üzerindeki etkilerinin giderilmesine yönelik psikososyal destek çalışmalarında sanatın rolüne odaklanan önemli bir kaynak olarak yayınlandı. Türkçe ve Kürtçe olmak üzere iki dilde yayınlanan raporun araştırma döneminin üzerinden geçen kısa zamanda çocuklar için yaşanan krizlere yenileri eklendi. Pandemi ve beraberinde getirdiği eşitsizlikler, derinleşen yoksulluk, eğitime erişememe, ekonomik kriz, iklim krizi gibi yeni ve değişen sorunlar sahayı da yeniden tartışmaya açıyor. Çatışma döneminde sokağa çıkma yasakları ile eve kapanan çocuklardan pandemi dönemi yasaklarıyla eve kapanan çocuklara geldiğimiz bu noktada çocukların karşı karşıya kaldıkları riskleri, bu riskleri ortadan kaldırma yollarını ve sanatın etkilerini konuşmak ve tartışmak üzere biraraya geliyoruz.

Anadolu Kültür ve Fisa Çocuk Hakları Merkezi’nin düzenlediği söyleşi ve forum gazeteci Ayşegül Doğan’ın moderasyonuyla zoom üzerinden gerçekleşecek. Söyleşide, Psikolog Ceylan Akgün, "Psikososyal Destek Çalışmalarında Çocuklar için Sanat" başlığında savaş ve çatışmanın etkilerini ve sonuçlarını, oyun ve sanat araçlarıyla sağaltımın yöntemlerini anlatacak. Raporun yazarları Ebru Ergin ve Ezgi Koman ise "Taş Kağıt Makas: Saha Araştırması Bulguları" başlığında araştırma sürecine değinerek raporun bulgularından bahsedecekler. Forum bölümünde ise katılımcıların da dahil olacağı bir yöntemle; "Çatışmadan Pandemiye; Çocuk Çalışmalarında Güncel Tartışmalar, İhtiyaçlar ve Öneriler" konuşulacak. 
*Etkinlik zoom üzerinden gerçekleşecektir. Etkinliğe katılım sağlamak için lütfen aşağıdaki linkten kayıt yaptırınız.
PROGRAM

Kriz Dönemlerinde Çocuk Çalışmaları ve Sanat 
TAŞ, KÂĞIT, MAKAS “Çatışma Dönemlerinde Çocuklara Yönelik Psikososyal Destekte Sanatın Rolü”

Çevrimiçi Söyleşi ve Forum
4 Aralık 2021 Cumartesi
17:30-19:30

Moderatör: Ayşegül Doğan

Söyleşi | 17:30-18:30
Psikososyal Destek Çalışmalarında Çocuklar için Sanat
Ceylan Akgün

Taş Kağıt Makas: Saha Araştırması Bulguları
Ezgi Koman, Ebru Egin

Forum | 18:30-19:30
Çatışmadan Pandemiye; Çocuk Çalışmalarında Güncel Tartışmalar, İhtiyaçlar Ve Öneriler