Diyarbakır Hafızası'nda yeni bölümler

Diyarbakır Hafızası’nın güncel çevrimiçi sergisi “Diyarbekirlilik”te kesişen âdetler, tatlar, sesler, dokular’ın üç yeni bölümü yayınlandı: Buluşturan, iyileştiren bir kültür: Diyarbakır’ın hamamları, Kentte eğlencenin gecesi, gündüzü ve Gelinle damat olmanın kadim hikâyesi.

Diyarbakır’ın toplumsal ve kültürel hayatından konuşurken inançlar, etnik kimlikler, diller bakımından çeşitlilik, sanki şehrin tarihinin derinliklerinde kalmış bir niteliği gibi belirebiliyor. Sergi, yüzyıllardır yan yana duran, birbirini ezmemiş ama karışmış, birbirini beslemiş doğum ve ölüm ritüellerini, müzikleri, yemekleri, düğün geleneklerini konu alıyor. Geçmişte kalan hamam kültürüne ve kıraathanelerden meyhanelere kentte eğlence hayatının serüvenine odaklanıyor.

Anadolu Kültür ile Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği ortaklığında yürütülen proje kapsamında geliştirilen Diyarbakır Hafızası'nda, kurulduğu yerde varlığını altı bin yıldır aralıksız sürdüren şehrin somut ve somut olmayan kültürel değerleri, çokkültürlü yapısı ve tarihi seçilmiş temalarla ele alınıyor.

Kente dair özel koleksiyonlarda bulunan belgeleri Diyarbakır Hafızası'yla paylaşmak için [email protected] adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Diyarbakır Hafızası projesi, Gerda Henkel Vakfı ve Chrest Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştirilmektedir.