Hep Beraber II - Web Seminerleri ve Saha Ziyaretleri

Hep Beraber Projesi ikinci döneminde, bu yılın Mart-Nisan-Mayıs aylarında Mersin, Köln, Berlin ve İstanbul'da olmak üzere, her biri farklı bir tema etrafında gerçekleşecek buluşmalar, kurum görüşmeleri, akademisyen ve uzmanlarla toplantılar içeren "Saha Ziyaretleri" planlamıştı. Ancak tüm dünya olarak içinden geçtiğimiz bu olağanüstü zamanlar herkes gibi bizleri de, fiziksel olarak yan yana gelmeden birlikte neler yapabiliriz sorusunu düşünmeye itti. Bu nedenle, saha ziyaretlerimizi, yeniden güvende hissedeceğimiz ve keyifli bir şekilde bir araya geleceğimiz günlere ertelemeye karar verdik.

Bahar ve yaz aylarında Hep Beraber kapsamında çevrimiçi çalışmalar yürütecek, evlerimizden çalışmanın sunduğu imkânlar dahilinde, projenin ana temalarını yatayda kesen konu başlıklarında, uzmanlarla web seminerleri düzenleyeceğiz. Dillerarasılık ve dil geçişkenliği, kültürlerarasılık ve kültür geçişkenliği, kültürlerarası veya kültüraşırı öğrenme, güç ve güçlenme, ayrıcalıklar ve ayrımcılıklar, kesişimsellik, küresel sosyal adalet ve öğrenme, doğayla öğrenme gibi konu başlıklarımız olacak. Bunun yanı sıra katılımcı kurumlarımızın çalışma alanlarını ve projelerini paylaştıkları çevrimiçi buluşmalarda katılımcı kurumlarımızın eğitmenleri ve gönüllüleriyle bir araya geliyor deneyimlerimizi paylaşıyoruz.  

Şu ana kadar yedi web semineri gerçekleştirdik. Önümüzdeki aylarda da sürecek bu seminerlerin, projede beraber içerik üretecek her iki ülkeden katılımcılarımızın, ortak bir dil oluşturabilmeleri, kavramsal tartışmaları birlikte sürdürebilmeleri, iki dildeki terim ve ifadeler üzerinde derinleşebilmeleri, ayrıca birlikte üretim için vazgeçilmez olan yakın bağları geliştirebilmeleri için bir zemin oluşturacağını umuyoruz.

Geçmiş seminerlerimizde ele aldığımız konular:

• Kesişimsellik Pedagojisi

• Önyargı ve Önkabullere Duyarlı Eğitim

• Kapsayıcı Eğitim Materyalleri Örnekleri

• Doğa Eğitimine Neden İhtiyacımız Var?

• Dijital Oyunlarda Ayrımcılık ve Toplumsal Çeşitlilik