2015

In Memoriam | 24 Nisan

Anadolu Kültür ve Kalan Müzik işbirliğiyle, 1915 yılında tutuklanan, sürgüne gönderilen ve öldürülen Ermeni aydınların, şairlerin ve yazarların anısına İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “In Memoriam | 24 Nisan” başlıklı konserde Kardeş Türküler, Ara Dinkjian ve Onnik Dinkjian, Erkan Oğur, Ertan Tekin, Hasmik Harutyunyan, Karine Hovhannisyan, Haig Yazdjian, Şahan Arzruni, Erman İmayhan, Eileen Khatchadourian, Henning Schmiedt, Haïg Sarikouyoumdjian, Gaguik Mouradian, David Mayoral ve Jordi Savall sahne aldılar. Gecede ayrıca sürgüne gönderilen yazar ve şairlerin eserlerinden okumalar da yer aldı.

Konser, 24 Nisan kurbanlarının anısını yaşatırken, diaspora, Ermenistan ve Türkiye’den müzisyenleri buluşturdu. Zülfü Livaneli’nin “Homage to Gomidas” (Gomidas’a Saygı) bestesi ise ilk kez bu gecede icra edildi.

Gecede anılan Ermeni aydınlardan Rupen Sevag’ın kız kardeşinin torunu Rehan Sarıbay’a, Taniel Varujan’ın kuzeninin torunu Serovpe Çubukkaryan’a ve Sımpad Pürad’ın torununun çocuğu Seda Pyurad’a, sanatçı Hale Tenger’in tasarladığı heykelcikler verildi.

Konser, tüm sanatçıların hep birlikte “Ağladıkça” şarkısını okumasıyla son buldu.