2008 -

Ermenistan - Türkiye Sinema Platformu

2007 yılında, 4. Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali sırasında temelleri atılan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu (ETSP), 2009 yılında Anadolu Kültür ve Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali öncülüğünde, İstanbul Film Festivali sırasında düzenlenen bir toplantıyla kuruldu. Platform, Türkiye ve Ermenistan’dan sinemacıların birlikte film yapmalarını, iki ülke arasındaki sinema alışverişini ve ortak üretimi artırmayı hedefliyor. 2014’ten itibaren Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı içinde yer almaya başlayan ETSP, uzun dönemde Ermenistan ve Türkiye arasındaki işbirlikleri için örnek oluşturmayı amaçlayan bir üretim ve iletişim platformu.

İki ülkeden sinemacılar ETSP kapsamında 2008 yılından itibaren her yıl iki kez Nisan ve Temmuz aylarında, Uluslararası İstanbul Film Festivali ve Uluslararası Altın Kayısı Film Festivaline paralel olarak bir araya gelip tanışıyor, konuşuyor, filmlere ve filmler aracılığıyla ortak tarihe bakıyor, aynı zamanda ortak işbirliklerinin önünü açmaya çalışıyor.

Platform, proje geliştirme atölyelerine ek olarak film gösterimleri, söyleşiler, röportajlar ve çeşitli etkinlikler düzenliyor, kısa filmler ve belgeseller için küçük fonlar sağlıyor.

ETSP, 2010 yılından itibaren Ermenistanlı ve Türkiyeli sinemacılara birlikte film üretmeleri için destek vermeye başladı. İstanbul ve Altın Kayısı Film festivalleri sırasında uluslararası bir jüri, film projelerini değerlendirip desteklenecek ortak yapımları seçiyor. ‘Galata’, ‘Kaybolmayın Çocuklar’, ‘Güvercin Ustaları’, ‘Kukla Tiyatrosu’ ve ‘Komşular’, bugüne kadar desteklenen filmler arasında.

Platform dahilinde çıkan tüm filmler ise şöyle: ‘Bu Günden Sonra’, ‘Ut Ustası’, ‘Ziazan’, ‘Diyar’, ‘Bizim Atlantisimiz’, ‘Saroyan Ülkesi’, ‘Kunduralarımı İstanbul’da Bıraktım’, ‘Galata’, ‘Kaybolmayın Çocuklar’, ‘Güvercin Ustaları’, ‘Komşular’, ve ‘Kukla Tiyatrosu’. Yapım aşaması devam etmekte olanlar ise ‘Penceredeki Kadın’ ve ‘Ut Ustası’ filmleridir.

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu şimdiye kadar Açık Toplum Vakfı, Global Dialogue, Erivan İngiliz Konsolosluğu, Birleşmiş Milletler Ermenistan Temsilciliği, Gulbenkian Foundation, Eurasia Partnership Foundation ve Chrest Foundation tarafından desteklenmiştir.