2010-2015

Beyoğlu Macerası

"Bilgi Avcıları Gizli Görevde - Beyoğlu Macerası"" projesi, 7-11 yaş arası çocuklara, yaşadıkları semtin ve şehrin kültürel mirasını sürükleyici bir hikâye ve renkli çizimlerle aktarmayı amaçlayan bir kitap ve kitap eşliğinde yapılan gezilerden oluşuyor. Sara Şahinkanat'ın yazdığı ve Ayşe İnan Alican'ın çizimlerini yaptığı, Taksim Meydanı'ndan Galata Kulesi'ne kadar resimli bir Beyoğlu tarihi olan kitapta, bir Bilgi Avcısı olan Sinan'ın, köpeği Gezgin ile birlikte yaptığı macera dolu bir Beyoğlu yolculuğu anlatılıyor.

Kitap eşliğinde düzenlenen geziler; çocukların, okulun ilk yıllarıyla birlikte kültür varlıklarına, tarihi çevreye ve yakın çevrelerine ilgi ve merak geliştirip, kentteki ortak kültürel mirası ve kültürel çeşitliliği koruma bilincini içselleştirmelerine katkı sağlamayı hedefliyor. Kitap, Beyoğlu çevresinde yaşayan ve kültürel faaliyetlere erişimi kısıtlı ilköğretim öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtıldı ve kitapta bahsedilen mekânlara, gönüllü lise öğrencileri rehberliğinde geziler düzenlenerek atölyeler gerçekleştirildi.

Gezilerden önce, rehberlik edecek okulların lise öğrencileriyle Beyoğlu Macerası Projesi, Kültürel Miras, Beyoğlu Macerası Gezi Rotası ve Mekânlar, Çocuklarla Çalışma ve Deneyim Paylaşımı başlıklı çeşitli eğitimler ve atölyeler düzenlendi. Lise öğrencileriyle eğitimler tamamlandıktan sonra, gidilecek mekânların geziye uygun olup olmadığı (restorasyon durumları, kullanılacak yolların uygunluğu vb.), anlatılacak mekân bilgilerinin işlerliği ve yaşanabilecek sorunlar üzerinden sahada pilot geziler düzenlendi.

Bu eğitimlerle eşzamanlı, Beyoğlu ve çevresinde yaşayan çocukların eğitim aldığı ilköğretimler belirlenip, çocuklara, Beyoğlu Macerası kitabı ücretsiz dağıtıldıktan sonra planlanan takvime göre geziler yapıldı.

2011'den bu yana Robert Koleji öğrencilerinin rehberliğinde, Hüviyet Bekir İlköğretim Okulu ve Dumlupınar İlköğretim Okulu öğrencileri için düzenlenen 13 geziye 240 çocuk katıldı. 2015 gezileri ise Robert Koleji, Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Saint Benoit Fransız Lisesi ve ENKA Okulları'nın lise öğrencileri rehberliğinde yapıldı.

2015 gezilerine, Necdet Kotil İlköğretim Okulu ve Harbiye İlköğretim Okulu'nun 4. sınıf öğrencileri ile Darüşşafaka'nın 5. sınıf öğrencileri katıldı. 2015'in Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında düzenlenen Beyoğlu Macerası etkinlikleri kapsamında 78 lise öğrencisine Kültürel Miras eğitimleri verildi. 4 lise ve 3 ilkokulun katıldığı etkinliklerde 550 ilkokul öğrencisine Beyoğlu Macerası kitabı dağıtıldı. Pilot ve asıl olmak üzere 18 gezi düzenlendi. Bu gezilere 435 çocuk katıldı. Gezilerin sonunda katılan tüm çocuklara Bilgi Avcısı Belgesi dağıtılırken, rehber lise öğrencilerine de katılımcı belgeleri verildi.

Beyoğlu Macerası projesi, Mas Matbaası'nın desteği, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şişli Belediyesi'nin katkılarıyla yürütüldü.