2009-2010

Yollarda!..

Farklı ülkeleri kapsayan Yollarda projesinin Türkiye ayağında, 8 Avrupa ülkesinden 48 tanınmış yazar ile birçok fotoğraf, film ve dinletiyi, Türkiye’de 24 kente taşıyacak bir program yer aldı. Sanatçılara, projeye katılan yazarların kitaplarının incelenip okunabileceği ve internet bağlantılı bilgisayarlar ve çeşitli görsel - işitsel araçlarla donatılmış bir "gezici kütüphane" eşlik etti.

Proje kapsamında yer alan kentlerde, okuma atölyeleri ve söyleşiler, konserler, sergiler, kısa film gösterimleri ve çeşitli performansların yer aldığı Avrupa Kültür Haftaları düzenlendi. Üniversite ve liselerde gerçekleştirilen okuma toplantıları, video atölyeleri ve internette düzenlenen web forumlarıyla, gençlere Avrupa’da güncel sanat alanındaki gelişmelere doğrudan katılma olanağı sağlandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İKSV, Avusturya Kültür Ofisi, Avusturya Liseliler Vakfı, Romen Kültür Merkezi, Macaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Prohelvetia, Türk Alman İş Adamları Derneği, İtalyan Kültür Merkezi, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Anadolu Kültür’ün proje ortağı olduğu Yollarda projesi Goethe Enstitüsü’nün Avrupa Komisyonu desteğiyle gerçekleşti.

Yollarda... Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri Söyleşileri

Yazar Okuması, 5 Mayıs 2009, Thorsten Becker, Jutta Richter
Piyano ve Perküsyon Konseri, 5 - 6 Mayıs 2009, Rolf Zielke, Mustafa Boztüy Duo
Yazar Okuması, 6 Mayıs 2009, Thorsten Becker
Yazar Okuması, 7 Mayıs 2009, Jutta Richter
Kısa Film Gösterimi, 4 - 8 Mayıs 2009, "Kısa ve İyi III"

Goethe Üniversitesi ve Dicle Üniversitesi Sinema Kulübü işbirliğiyle