2017-

Yurttaşlar İçin Araçlar

Yurttaşlar için Araçlar, eyleme geçme, işbirliği yapma ve etki uyandırma yollarını geliştirmeyi isteyen sivil toplum aktörlerini desteklemeyi amaçlıyor. Program kapsamında sunulan Araç Kutusu ise toplumsal gelişim alanında çalışan sivil toplum aktörleri için ve Türkiye'deki sivil toplumun ihtiyaçlarının karşılanmasına dayalı olarak geliştirildi. Ancak Türkiye bağlamına göre tasarlanmış olsa da küresel çapta sivil toplum aktörlerine de sesleniyor.

Yurttaşlar İçin Araçlar, Kendin Yap Yaklaşımlı (KYY) Araç Kutusu ile kişilerin ve grupların kendi örgütlerinin kapasitesi üzerinde çalışması için yeni fırsatlar yaratıyor. Araç Kutusu küçük örgütler ve taban örgütleri, girişimler ve büyük kentlerin kaynaklarına erişimi olmayan, tüzel kişiliğe sahip olamayan gruplar içindeki sivil toplum aktörlerine kendi ekip ve örgütlerinin kapasite ihtiyaçlarını ortaya çıkarma ve geliştirme olanağı veriyor.

Bu program kapsamında ekipler yeni araçlar bulup deneyebiliyor ya da önceden tasarlanmış, örgütsel gelişim patikaları yelpazesi içinden seçim yapabiliyor. Araç Kutusu içinde Strateji, Vizyon & Misyon, Risk & Dirençlilik, İç İletişim & Kararlar, Bilgi & Öğrenme, Roller & Sorumluluklar, Gönüllülerle Çalışma, Sosyal İş Geliştirme ve Finansal Modeller gibi çeşitli temalar üzerine destekler bulmak mümkün.

Araç Kutusu, atölyelerin ve metotların ayrıntılarıyla Türkçe ve İngilizce olarak bilgisayara indirilebiliyor veya görüntülenebiliyor.
Araç Kutusu, "Yurttaşlar İçin Araçlar" projesi kapsamında geliştirildi. Proje MitOst e.V. tarafından SOCIUS Organisationsberatung gemeinnützige GmbH, Anadolu Kültür, This Is Comm'on ve Art of Hosting Athens işbirliğinde, Laden Yurttagüler and Yörük Kurtaran'ın danışmanlık katkısıyla ve Robert Bosch Stiftung desteğiyle yürütülmektedir.