2016

Çocuklar İçin Suriye Kültürel Mirası

"Çocuklar İçin Suriye Kültürel Mirası" projesi, Suriye kültürel mirası üzerine geliştirilecek iki dilli iki kitap ve iki oyunun hazırlanmasından ve İstanbul'da seçilecek pilot devlet okulları, geçici eğitim merkezleri ve toplum merkezlerinde dağıtılmasından oluşuyor.

Kitapların ve oyunların içeriği, tasarımı ve yazımı Suriyeli sanatçılar tarafından gerçekleştiriliyor. Kitapların ve oyunların hazırlanmasına Suriye kültürel mirası ve eğitim alanlarında uzmanlar da destek veriyor. Projede, devlet okullarından, geçici eğitim merkezlerinden öğretmenler ve Suriyeli çocuklara hizmet veren toplum merkezlerinden temsilcilerle toplantılar yapılarak geliştirilen kitaplar ve oyunlar tanıtılıyor, katılımcıların görüş ve önerileri alınıyor. Projede geliştirilen kitaplara ve oyunların interaktif versiyonlarına şu siteden erişebilir: http://sihirlihikayeler.net

Suriyeli çocukların kendi kültürlerine, geçmişlerine, kültürel zenginliklerine dair bilgi içeren kitapların ve oyunların çocukların kendilerine güvenlerini kazanmalarına, Suriye'nin tarihi ve kültürel çeşitliliği hakkında bilgi edinmelerine ve kendi kökleriyle bağ kurmalarına destek olacağına inanıyoruz. Proje kapsamında geliştirilen kitaplar ve oyunlar, sadece Suriyeli çocuklara değil Türkiyeli çocuklara da dağıtılıyor. Geliştirilecek kitaplar ve oyunlar, Türkiyeli çocukların yaklaşık beş yıldır hayatımızın bir parçası olan Suriyelilerin kültürlerini daha yakından tanımalarına ve çocuklar arasında bir diyalog oluşmasına da imkân yaratacak.

Anadolu Kültür tarafından yürütülen "Çocuklar için Suriye Kültürel Mirası" projesi PAGES Kitabevi işbirliğinde, Açık Toplum Vakfı ve Chrest Vakfı desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Arapça - Türkçe Çift Dilli Çocuk Kitapları

Zeyna ve Aziz Suriye Gezisi

Zeyna ve Aziz'in sihirli halı üzerinde çıktıkları yolculuğa hep birlikte eşlik ederken, çocukların Suriye'nin tarihi ve kültürel çeşitliliği hakkında bilgi edinmelerine ve bu kültürel mirasla bağ kurmalarına destek olmak, Türkiyeli çocukların Suriye coğrafyasının barındırdığı kültürel zenginliği daha yakından tanımalarına fırsat vermek, çocuklar arasında kültürel bir diyalog oluşmasına alternatif bir zemin oluşturmak projenin ana amaçları arasında sayılabilir. Bu nedenle, "Zeyna ve Aziz - Suriye Gezisi" çift dilli olarak, Arapça ve Türkçe hazırlandı.

İlk baskıları sivil toplum kuruluşları, geçici eğitim merkezleri ve toplum merkezleri ile ücretsiz olarak paylaşıldı. 2017 yılı boyunca kitaplar çeşitli çocuk atölyelerinde, etkileşimli hikâye okuma ve resim çalışmalarında kullanıldı.

Kitapların ikinci baskısı yapıldı. Kitaplara erişmek için yine tüm sivil kurumlar ve inisiyatifler, çocukların yaş gruplarına uygun olarak, talep ettikleri sayıyı belirterek bizimle iletişime geçebilirler.

Hadia

Üçüncü kitap, Sinem Sakaoğlu'nun yönettiği ve Chicago Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali'nden iki ödülle dönen kısa animasyon film "Hadia"nın hikâyesinden uyarlanarak tasarlandı. Filmin grafikleri ve hikâyesine sadık kalınarak, Türkçe - Arapça çift dilli bir metinle hazırlanan kitap, Aralık ayından itibaren yine sivil toplum kuruluşları, geçici eğitim merkezleri ve toplum merkezleri ile talepleri doğrultusunda, ücretsiz olarak paylaşıldı.

Çocuklar İçin Suriye Kültürel Mirası: Kitaplar ve Oyunlar projesi kapsamında yönetmenliğini Sinem Sakaoğlu'nun yaptığı kısa animasyon film "Hadia"nın, uluslararası düzeyde en saygın çocuk ve animasyon film festivalleri arasında yer alan Chicago International Children's Film Festival (Chicago Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali) kapsamında prömiyeri gerçekleştirildi ve Liv Ullmann Barış Ödülü ile En İyi Kısa Animasyon İkinciliği ödüllerine layık görüldü.

Ayrıca "Hadia"nın gösterimleri, ReAnimania International Animation Film Festival of Yerevan (ReAnimania Erivan Uluslararası Animasyon Film Festivali) ve 9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali gibi festivallerde devam etti. Festivallerde gerçekleşecek gösterimlerin ardından "Hadia" açık kaynak olarak internette izlenebilir oldu. Tarek'in geçmişle bağlarını yeniden kurarak bugün yaşadığı yerde yeni arkadaşlıklar kurma macerasına hep birlikte eşlik edebiliriz.

Bu proje; ABD Ankara Büyükelçiliği, Açık Toplum Vakfı ve Chrest Vakfı destekleriyle gerçekleştirildi.