2010-2012

Ermenistan-Türkiye Gençlik Senfoni Orkestrası

Türkiye-Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası, Anadolu Kültür tarafından iki ülkenin birbirini tanıma sürecine katkıda bulunmak amacıyla, şef Nvart Andreassian'ın girişimi ve Cem Mansur'un desteğiyle Temmuz 2010'da, Ermenistan'dan Cadence Music Center'ın işbirliğiyle İstanbul'da kuruldu.
Bu proje, Türkiye ve Ermenistan'ın birbirini tanımasına müzik aracılığıyla katkı sunarken, Türkiyeli ve Ermenistanlı konservatuvar öğrencilerinin tanışmasını ve birlikte bir üretimde bulunmalarını sağladı. Birbirlerinin rahle arkadaşı oldular, kendi kültürlerini bir diğerine aktardılar, birbirlerinin müziklerini dinlediler... İki ülke arasındaki sorunların sadece devlet katında var olduğuna inanmaları ve barış sürecinde müzisyenlerin de rol oynayabileceğini düşünmeleri projenin en önemli kazanımlarından oldu.
İlk konserini 13 Temmuz 2010'da, Garanti Kültür Merkezi'nde Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyelerine verdi. 15 Temmuz'da Büyükada'da konser veren Orkestra, o yıl son olarak 16 Temmuz'da, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne aldı.
Orkestra 2012 yılında, önce 1 Ağustos'ta Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi'nde, hemen ardından 3 Ağustos'ta Berlin Young Euro Classic Müzik Festivali'nde bir konser verdi.

Projeyi ilk yıl Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Adalar Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü, ikinci yıl ise Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Young Euro Classic, FINECO, Enka Vakfı ve Tower Travel destekledi.