2010

Gomidas 140 Yaşında

Türkiye'nin ilk etnomüzikoloğu, kompozitör, yorumcu, koro şefi ve Ermeni din adamı Gomidas'ın doğumunun 140. ve ölümünün 75. yıldönümü anısına 2010 yılının Aralık ayında bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Gomidas'ın en önemli özelliklerinden biri, halk müziği derlemeleri yapmasının yanı sıra Batı müziğine de vâkıf olması ve aslında Türkiye'de, aynı alanda kendisinden sonra gerçekleştirilen müzik çalışmalarına da ışık tutmuş olmasıydı. Gomidas, dünya Ermenileri için kültürel bir ikon haline gelmişken, Türkiye'de, çalışmalarını gerçekleştirdiği topraklarda, trajik hayat hikâyesi ve müziği hakkında elle tutulur bir araştırma yapılmamıştı. Gomidas hakkında yazılı Türkçe bir kaynak dahi bulmak mümkün değildi. Anadolu Kültür, bu eksikliği gidermeye yönelik bir adım atarak 'Gomidas 140 Yaşında' etkinlikleriyle kültürlerarası iletişime katkı sunup, Gomidas üzerine kalıcı bir çalışma bırakmayı amaçladı.

'Gomidas 140 Yaşında' etkinlikleri içerisinde Gomidas Ayin Müziği, Gomidas'a Saygı: Bu Toprağın Şarkıları konserleri ve Gomidas'la Yolculuk performansıyla, Gomidas'ın Hayatı ve Müziği paneli, Gomidas'a Saygı: Bu Toprağın Sesi kitapçığı ve Gomidas / S. Badarak CD'si yer alıyor.

Gomidas 140 Yaşında etkinlikleri, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle ve Kalan Müzik ile İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle gerçekleşti.