2012

Van Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van depremi hayatımızı alt üst ederken, bu süreçte başlayan toplumsal dayanışma umutların yeniden yeşermesini sağlıyordu. Depremde yitirilenlerin acısı sürerken, bir yandan da yeni yaşam alanları, çadır kentler, prefabrik konutlar kuruluyordu. Toplumun geleceği olan çocuklar yetişkinlerle birlikte her türlü zorluğa katlanıyor, güç koşullar altında olsa bile hayat devam ediyordu.

Bu süreçte çocuklarla birlikte çeşitli sanat çalışmaları yapıldı. Ülkenin dört köşesinden gelen kuruluşlar, kişiler, görevliler ve gönüllüler acıların azaltılması, travmanın giderilmesi için etkinlikler düzenledi. Bunlardan biri de 4 Haziran - 2 Eylül 2012 tarihleri arasında Lale-1 Konteynır Kenti'nde ve Bostaniçi Beldesi'nde çocuklarla yapılan fotoğraf çalışmasıydı.

Van Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi sırasında ortaya çıkacak sonuçtan çok, yaşanan süreç önemsendi. Çocuklar bu sürece, içine doğdukları koşulların, deprem travmasının ağırlığına rağmen bütün yaratıcılıklarını ortaya koyarak katıldılar. Van'dan, Diyarbakır'dan ve İstanbul'dan bu çalışmaya katılan 22 yetişkin fotoğrafçı 12 ay boyunca, 18 yaş altında 250 çocuk ve gençle birlikte hayatı onların gözünden görmemizi sağlayan bir görsel arşiv yarattı.

Atölyelerden çıkan fotoğraflar öncelikle Van'da üretildikleri yerde, daha sonra da İstanbul'da Cezayir ve Galatasaray Meydanı'nda sergilendi.

Çalışma Anadolu Kültür, Galata Fotoğrafhanesi, Fotoğraf Vakfı ve Nar Photos işbirliğiyle, Garanti Bankası'nın desteğiyle gerçekleştirildi. Van Belediyesi, Bostaniçi Belediyesi, Van Kadın Derneği, Van Valiliği, Van İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi çalışmaya katkı sundu.

Çocukların Fotoğraflarıyla Van kitabı Kasım 2012'de yayımlandı.