2015

Êzîdî Çocuklar İçin Eğitim Desteği

2014 sonlarına doğru, IŞİD'in saldırıları sonucu Şengal'den kaçarak Türkiye'ye sığınan binlerce Êzîdî için yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, GABB ve halkın destekleriyle birçok ilde kamplar kuruldu. Türkiye'ye giriş yapan ortalama 30.000 civarında Êzîdî; Diyarbakır (Fidanlık, Bismil, Çınar), Batman, Siirt, Şırnak (Cizre, İdil, Silopi), Mardin (Midyat, Nusaybin) ve Urfa'da (Viranşehir) kurulan kamplara yerleştirildi. Temel ihtiyaçların giderilmesine yönelik başlatılan ilk çalışmalar, uluslararası desteklerle de ivme kazandı.

Êzîdîlerin temel ihtiyaçları sağlanmaya çalışılırken eğitim ve sosyal aktiviteler çok kısıtlı imkânlarla yürütülüyor. Başta eğitim materyallerinin eksikliği bu çalışmaların önündeki en büyük engel. Bu projeyle, kamplarda yaşayan çocukların eğitimleri için gereken materyal eksikliklerinin giderilmesi hedeflendi. Bununla beraber, eğitmen ihtiyacı da giderildikten sonra, eğitmenler arasında fikir alışverişi yapabilecekleri bir platform oluşturularak deneyim paylaşımı sağlamak için atölyeler düzenlenmesi planlandı.

Eğitim materyalleri

Bu çalışmanın en önemli etkinliği, çocukların eğitimlerini destekleyecek ders kitaplarının hazırlanması. Kürt dili uzmanlarıyla yapılan uzun çalışmalar sonucu, kamplarda yaşayan çocuklar için en uygun kitaplar belirlendi. Aram Yayınevi, 2013'te Rojavalı çocuklar için aşağıdaki kitapları hazırlayıp yayınladı:

• Pirtuka Bîrkarî Refa Yekemîn (Matematik 1)
• Pirtuka Bîrkarî Refa Duyemîn (Matematik 2)
• Pirtuka Bîrkarî Refa Sêyemîn (Matematik 3)
• Pirtuka Bîrkarî Refa Çaremîn (Matematik 4)
• Pirtuka Bîrkarî Refa Pêncemîn (Matematik 5)
• Pirtuka Bîrkarî Refa Şeşemîn (Matematik 6)
• Seretayî Zimanê Kurdî 1 (Kürtçe 1)
• Seretayî Zimanê Kurdî 2 (Kürtçe 2)
• Seretayî Zimanê Kurdî 3 (Kürtçe 3)
• Seretayî Zimanê Kurdî 4 (Kürtçe 4)
• Seretayî Zimanê Kurdî 5 (Kürtçe 5)
• Seretayî Zimanê Kurdî 6 (Kürtçe 6)

6–12 yaş gurubu için hazırlanan kitaplardan 24.000 adet basılıp Êzîdî kamplarında eğitime başlayan ve başlayacak olan çocuklara dağıtıltı. Çocuklara Matematik ve Kürtçe derslerinin yanında verilecek İngilizce dersleri için de kaynaklar hazırlandı. Ayrıca, eğitime başlayan ve başlayacak çocukların her birine, eğitim süresince ihtiyaç duyacakları kırtasiye malzemeleri de hazırlanıp kitaplarla birlikte dağıtıldı.

Eğitmenler

Kamplarda yaşayan Êzîdî öğretmenler, çok kısıtlı imkânlarla da olsa eğitimlere başladı. Kitaplar basıldıktan sonra aynı öğretmenlerle eğitimler devam etti. Kamplarda yaklaşık 12 Êzîdî öğretmen, çok az sayıda Türkiyeli öğretmen bulunuyor. Kamplardaki Türkiyeli öğretmenlerin sayısının artırılması için Eğitim-Sen ve GABB ile bir organizasyon yapıldı. Bu çalışmaların bütününde, kamplarda eğitmen ihtiyacının olabilecek en yüksek sayıyla tamamlanması planlandı.

Atölyeler

Kamplarda çalışan eğitmenlerin deneyimlerini paylaşabilecekleri bir platform kurumak amacıyla iki atölye yapıldı. Her kamptan öğretmenlerin katılacağı atölyeler, eğitmenlerin deneyimlerini paylaşıp çalışmaların işlerliğini konuşabildiği, çocukların ihtiyaçlarına ve bu ihtiyaçların giderilmesine yönelik nelerin yapılabileceğine dönük bir ortak paylaşım alanı olarak planlandı.

Anadolu Kültür'ün Aram Yayınevi işbirliğiyle yürüttüğü bu projeyi, Chrest Vakfı ve Açık Toplum Vakfı destekledi.