2006

İngiltere'den Genç Filmler Festivali

Anadolu Kültür, British Council ve Kültürlerarası İletişim Derneği ortaklığında gerçekleşen İngiltere'den Genç Filmler Festivali kapsamında çağdaş İngiliz sinemasından örnekler, on Anadolu kentinde, yaklaşık 4 bin sinemaseverle buluştu.

Her salonda filmler başlamadan önce, İngiltere'nin en yeni ve yaratıcı video kliplerinden oluşan Antenna UK'den seçmeler gösterildi. Mart 2006'da adayların üç aylık bir sürede hazırladıkları üç dakikalık dijital eserleriyle katıldıkları "DV333 Kısa Film Yarışması"nda 61 katılımcı arasından seçilerek ödül ve mansiyona layık görülen on yarışmacının kısa filmleri de izleyicilerle paylaşıldı. "Güneşli Bir Günde" (On A Clear Day), "Guantanamo Yolu" (The Road To Guantanamo), "Ölmüş Bir Koyunu Değerlendirmenin 37 Yolu" (37 Uses For A Dead Sheep), "Glastonbury" (Glastonbury) ve "Bağdatlı Liberace" (The Liberace of Baghdat) adlı filmler festival gösterim seçkisinde yer aldı.

Diyarbakır, Eskişehir, Samsun, Van, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mersin, İzmir, Kayseri ve Malatya'yı kapsayan "İngiltere'den Genç Filmler" festivalinde, film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler de gerçekleştirildi. Van ve Gaziantep'teki söyleşilere "Ölmüş Bir Koyunu Değerlendirmenin 37 Yolu" filminin yönetmeni Ben Hopkins; Diyarbakır, İzmir ve Eskişehir'deki söyleşilere Londra Royal Holloway Üniversitesi'nden Kishore Verma; Mersin'deki söyleşiye Belgesel Sinemacılar Birliği'nden Enis Rıza Sakızlı; Samsun'daki söyleşiye ise Altyazı Dergisi'nden Sanem Aytaç katıldı.

Filmler Diyarbakır Sanat Merkezi, İzmir-Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampusü Sinema Anadolu, Gaziantep Üniversitesi Kütüphane Cep Sineması, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Prof. Dr. Osman Tekinel Konferans Salonu, Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Merkez Konferans Salonu, Malatya İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Sinema Salonu ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi Sinema Salonu'nda izlendi.

İngiltere'den Genç Filmler Anadolu'da Film Festivali, British Council, Anadolu Kültür ve Kültürlerarası İletişim Derneği ortaklığında gerçekleşti.

Gösterimler

• 9 – 10 Aralık 2006, Diyarbakır Sanat Merkezi, Diyarbakır
• 10 – 11 Aralık 2006, Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi, İzmir
• 11 – 12 Aralık 2006, Van Devlet Tiyatrosu, Van
• 12 – 13 Aralık 2006, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Sinema Anadolu, Eskişehir
• 15 – 16 Aralık 2006, Gaziantep Üniversitesi Kütüphane Cep Sineması, Gaziantep
• 18 – 19 Aralık 2006, Sütçü İmam Ünv. Prof. Dr. Osman Tekinel Konferans Salonu, K.Maraş
• 18 – 19 Aralık 2006, Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Merkez Konferans Salonu, Mersin
• 19 – 20 Aralık 2006, İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi, Malatya
• 21 – 22 Aralık 2006, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Sinema Salonu, Samsun
• 25 – 26 Aralık 2006, Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi Sinema Salonu, Kayseri