2006-2007

Hakkari Yüksekova Şemdinli Çalışmaları

Ağustos 2006 - Ekim 2007
Hakkari, Yüksekova, Şemdinli

2005 Kasım'ında Şemdinli'de ardı ardına patlayan bombalar, İstanbul'dan ve Ankara'dan pek çok sivil toplum örgütünün "Neler oluyor?" sorusuna yanıt aramak için Hakkari yollarına düşmesine neden oldu. Anadolu Kültür de patlamaların hemen ardından giden gruplardan birindeydi.

Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'da geçirilen dört yoğun gün, şehir ve ilçeleri için acilen bir şeyler yapılması gereğini çok net ortaya koymuş, Hakkarililer bir araya gelememekten, sokakları, meydanları, restoranları ya da kahveleri dilediklerince kullanamamaktan, aslen sivil alanların var olmamasından şikâyetlerini dile getirmişti.

Bunun üzerine oluşturulan ve fotoğraf sergilerinden panellere, film gösterimlerinden kent ve fotoğraf atölyelerine kadar pek çok alanı kapsayan programın temel amacı, Hakkari ve ilçeleri Şemdinli ve Yüksekova'da sivil alanın genişletilmesine katkıda bulunmak oldu. Proje İstanbul, Ankara ve Avrupa'dan çeşitli şehirlerden bölgeye sanatçıların, sivil toplum kuruluşlarının, akademisyenlerin ve medya mensuplarının gitmesini öngördü, böylece şehirlerarası bir iletişim ve tanışma köprüsü olmayı amaçladı. Ağustos 2006 itibariyle başlayan projeye Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu, Heinrich Böll Stiftung Derneği ve Chrest Vakfı destek verdi ve Hakkari Ka-Mer, Gençlik Evi, Vizyon Sineması, Doğu Radyo gibi yerel kurumlarla birlikte çalışılarak yaklaşık bir yıl boyunca iki sergi, altı söyleşi, iki atölye ve onlarca film gösterimi yapıldı. Her etkinlik mümkün olduğunca diğer merkezlerde de tekrarlandı. Etkinlik programına ek olarak, yerel kültür-sanat dergisi Ajar'ı hazırlayan genç ekiple1 iki günlük bir tasarım atölyesi düzenlenerek derginin teknik yetkinliğini artırmaya yönelik bir çalışma gerçekleştirildi.